Wprowadzenie
W Encyklice na przygotowanie Jubileuszu roku 2000: Tertio Millenio Adveniente, podjął Ojciec święty Jan Paweł II myśl, żeby utrzymać względnie wzbudzić pamięć o tych chrześcijanach, którzy w 20 wieku oddali swe życie jako chrześcijanie:
„W naszym stuleciu wrócili męczennicy. A są to często męczennicy nieznani, jak gdyby ‘nieznani żołnierze’ wielkiej sprawy Bożej. Jeśli to możliwe ich świadectwa nie powinny zostać zapomniane w Kościele ” (Jan Paweł II, Tertio Millenio Adveniente, 37)
A nawiązaniu do tego wezwania ustanowiona została w Watykanie „Komisja Nowych Męczenników”, która zgromadziła w międzyczasie ponad 12.000 dokumentów o świadkach wiary 20-go wieku z całego świata (por. książkę Andrea Riccardi: Sól ziemi, światło świata, Herder 2002). Chodzi nie tyle nawet o to, żeby wszczynać procesy w rodzaju procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych, lecz by opowiedzieć i zachować wspomnienie o dziejach chrześcijan, którzy zginęli z powodu tego, że byli chrześcijanami:
„Dzieje ich zamordowaniu są dziejami ich słabości i ich klęski. A przecież chrześcijanie wykazali właśnie w warunkach wielkiej słabości – właściwą sobie duchową i wewnętrzną moc: nie wyparli się swej wiary, swoich osobistych przekonań, swojej posługi względem innych oraz względem Kościoła, by w ten sposób uratować swoje własne życie i zapewnić sobie w ten sposób przeżycie. Ujawnili oni wielką moc, choć znajdowali się w sytuacji krańcowej słabości i wielkiego niebezpieczeństwa ... Chrześcijanin zaś 21-go wieku jest wezwany do tego, by zastanowić się nad tą rzeczywistością i żeby zrozumieć, w czym zawiera się ‘moc’ chrześcijańswa” (Andrea Riccardi, dz.c., str. 17).
Rodzina Sercańska (Dehoniańska) jest częścią tej rzeczywistości. Dnia 11 marca 2001 został ogłoszony Błogosławionym O. Juan María de la Cruz García Méndez SCJ (1891-1936). Jednakże O. Méndez nie jest jedynym męczennikiem Sercańskim 20 wieku. W następujących rozdziałach przedstawimy dzieje szeregu Sercanów, którzy złożyli świadectwo ‘bezsilnej mocy’ chrześcijaństwa. W ten sposób pragniemy również podjąć wezwanie O. Generała Virginio Bressanelli, żeby „podtrzymać historyczne wspomnienie o tych znaczących siostrach i braciach, którzy mogliby stać się wzorem i pobudką do prowadzenia z większą intensywnością życia w powołaniu i posłannictwie, jakie winniśmy prowadzić w Kościele i w świecie na dziś ” (List do Rodziny Dehoniańskiej przed zapowiedzią beatyfikacji O. Méndez, Prot. N. 286/2000).