Autorytet +++
W latach 1897-1900 Leon Dehon wygłaszał w Rzymie konferencje na temat kwestii społecznej, demokracji chrześcijańskiej i misji Trzeciego Zakonu Św. Franciszka. Te dziewięć konferencji zostało opublikowanych w 1900 roku jako książka pt. Chrześcijańska odnowa społeczna.
Konferencje te, które były wygłaszane w okresie trzech lat, stanowią zwieńczenie i zarazem zakończenie publicznego międzynarodowego zaangażowania o. Dehona w katolicyzm społeczny.
Dziennik La Voce della Verita [Głos Prawdy], organ Rzymskiego Towarzystwa na Rzecz Spraw Katolickich, tak przedstawia pierwsze konferencje Ojca Dehona w 1897 roku:
Ojciec Dehon jest jednym z najwybitniejszych znawców nauki społecznej i jego zdecydowane i skuteczne słowo, gdziekolwiek przemawia, spotyka się z dobrym przyjęciem. Jego kompetencja w kwestii społecznej uczyniła go jednym z najbardziej poszukiwanych mówców na katolickich kongresach Francji: O tym niezaprzeczalnie świadczy jego znakomity 'Podręcznik chrześcijańskiej nauki społecznej', który przez wielu biskupów został zaaprobowany i w bardzo krótkim czasie doczekawszy się czwartego wydania, rozszedł się w ponad 13 tysiącach egzemplarzy (La Voce della Verita, 10/11.01.1897).
Oddziaływanie Dehona w czasie wykładu opisuje jeden z naocznych świadków:
Wchodząc na salę można było natychmiast dostrzec, jakie tej konferencji przypisywało znaczenie duchowieństwo i najlepsze towarzystwo Rzymu. Było obecnych trzech kardynałów, kilku biskupów, Prokurator Zakonu Świętego Sulpicjusza, seminarium francuskie....
Mówca wszedł na salę wśród oklasków. Wysoki, szczupły, energiczny, w zachowaniu i poruszaniu się miał coś z postawy wojskowej. Wysokie czoło, spojrzenie wnikliwe, nos orli, i jakaś, trudna do opisania, pewność, która zwiastuje doskonałe opanowanie siebie i mocne przekonania. Mógł mieć 50 lat, ale nosił je lekko.
Jak wojownik, który zadaje swojemu przeciwnikowi mocne ciosy lub jak robotnik, który pośpiesznie uderza kilofem w słaby już mur, mówca coraz bardziej zdobywał słuchaczy. Kardynałowie zdawali się przyłączać do ogólnego entuzjazmu.
Następowała długa rozprawa na temat zasad nauki społecznej w oparciu o bogate materiały źródłowe. Dawało sie w nim rozpoznać doktora obojga praw.
(Bp Prunel, Vice-Rektor Instytutu Katolickiego w Paryżu)
Nie wszyscy podzielali tak wysoką ocenę konferencji o. Dehona.